Predsednica Skupštine o stranom uticaju u pravosuđu Srbije
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da je sastanak vrhovne javne tužiteljke Zagorke Dolovac sa ambasadorkom Nemačke u Srbiji Anke Konrad „šokantan presedan“, ocenjujući da je reč o nedopustivom mešanju stranog faktora u unutrašnja pitanja Srbije.
Gostujući u emisiji „Puls Srbije vikend“, koja se emituje na Kurir televiziji, u razgovoru sa voditeljkom Krunom Unom Mitrović i sa novinarkom Ljiljana Smajlović u studiju, Brnabić je istakla da ju je ovaj događaj duboko uznemirio.
– Mislila sam da me više ništa ne može šokirati, ali ovo jeste. Bilo bi dovoljno strašno i da se vrhovna javna tužiteljka na poziv bilo koje ambasade sastane sa bilo kojim ambasadorom, a potom izda saopštenje u kome praktično preti nemačkom ambasadom – rekla je Brnabić.
Ona je naglasila da su tužioci, po Ustavu, odgovorni narodu Srbije i njegovim izabranim predstavnicima, a ne stranim diplomatama.
– Ista ta Zagorka Dolovac nije našla vremena da se odazove pozivu Skupštine Srbije i Odbora za pravosuđe kako bi obrazložila svoj rad. Dakle, nije imala vremena za instituciju koja predstavlja narod, ali ima vremena za poziv nemačke ambasadorke. Ovo je presedan kakav do sada nisam videla – istakla je predsednica Skupštine.
Novinarka Ljiljana Smajlović ocenila je da sastanak nije nužno otvorena pretnja, već poruka zaštite.
– Čini mi se da je ambasadorka Nemačke pozvala Zagorku Dolovac kako bi pokazala ko je štiti. U kontekstu brojnih poziva na njenu smenu, poruka je jasna: „Imam nemačku zaštitu“. Ako postoji obojena revolucija i ako neko finansira blokade, nisam sigurna da je to Amerika, ali Nemačka ili Britanija bi mi bile prvi osumnjičeni – rekla je Smajlović.
Brnabić je ocenila da je ovakvo ponašanje „strašno i nedopustivo“ i podsetila da je upravo aktuelna vlast obezbedila samostalnost tužilaštva i nezavisnost pravosuđa.
– Obezbedili smo nezavisnost od politike, ali ne i od zakona, a ne zavisnost od stranog uticaja. Danas vidimo da taj uticaj postoji, da ga se ne stide i da ga otvoreno priznaju. Za njih je narod Srbije – nemačka ambasadorka – rekla je Brnabić.
Smajlović je dodala da većina građana veruje da su ustavne promene donete pod pritiskom Brisela.
– Sada mi je jasno da je to bio uslov za novac. Ali me dodatno uznemirava ponašanje ambasadorke Konrad, koje podseća na intervencionizam. Da je to predstavnik EU, pa i nekako. Ali mi ne želimo da postanemo deo Nemačke – istakla je ona.
Govoreći o razlici između vlasti pre 2012. godine i današnje, Brnabić je podsetila da je 2009. sprovedena, kako je rekla, „kriminalna reforma pravosuđa“, kada su nepodobni tužioci smenjivani preko noći.
– Oni su birali tužioce u okviru stranaka jer su znali da su krali. Aleksandar Vučić zna da nije i zato se ne plaši nezavisnog tužilaštva. Ali negde smo skrenuli, ima časnih ljudi, ali i onih koji rade u tuđem interesu – rekla je ona.
U razgovoru je otvorena i tema veličanja ustaštva u Hrvatskoj. Brnabić je ocenila da će se takvi događaji nastaviti.
– Na Tompsonovom koncertu na Hipodromu u Zagrebu, gde je 400.000 ljudi skandiralo nacističke parole i pevalo o logorima, niko nije reagovao. Zamislite da se u Nemačkoj skandira „zig hajl“ i peva o Aušvicu. Ništa se ne bi tolerisalo. Ovde jeste – rekla je ona.
Dodala je da je reakcija Brisela svedena na jednu bledu birokratsku izjavu, nakon koje je hrvatski premijer Andrej Plenković zaključio da „Brisel nema ništa protiv“.
Smajlović je ukazala da su neke od najekstremnijih Tompsonovih pesama nastale nakon smrti Franja Tuđmana, što, kako je rekla, dodatno zabrinjava.
Govoreći o delegacijama Evropskog parlamenta, Smajlović je istakla da je među njima i Tonino Picula, ali i Davor Ivo Štir, čiji je deda bio blizak saradnik Maksa Luburića.
Brnabić je ocenila da je paradoksalno što je Picula ekstremniji u odnosu na Štira, podsećajući da je na godišnjicu „Oluje“ objavljivao fotografije u uniformi.
– O tome sam razgovarala i sa Robertom Mecolom. To je kršenje diplomatskih protokola – rekla je ona.
Predsednica Skupštine je naglasila da Piculin zadatak nije dijalog, već predstavljanje Srbije u najgorem mogućem svetlu, kao i da blokaderi zahtevaju da predsednik Srbije Aleksandar Vučić prima evroparlamentarce, što je, kako je rekla, ponižavanje države.
Govoreći o odnosima sa Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Brnabić je istakla da je Mohamed bin Zajed el Nahjan jedan od najvažnijih svetskih lidera i da su Emirati pomogli Srbiji u najtežim trenucima, uključujući i pandemiju.
Smajlović je podsetila da je Srbija dobila milijardu evra iz Abu Dabija u vreme kada je bila pred bankrotom, a Brnabić je dodala da je taj novac, uz minimalnu kamatu, omogućio fiskalnu konsolidaciju i oporavak zemlje.
U završnici razgovora, Brnabić je ocenila da blokaderi priželjkuju scenario Venecuele, dok je Smajlović govorila o neviđenoj servilnosti evropskih lidera prema Donaldu Trampu.
Brnabić je ukazala i na, kako je rekla, neviđenu dehumanizaciju predsednika Srbije i njegove porodice, uz potpuno odsustvo reakcije tužilaštva, i zapitala zašto nakon tragedije sa padom nadstrešnice nije održana nijedna konferencija za medije.
– Nijedna. Nula. To je otvorilo prostor za dezinformacije i pokušaj obojene revolucije – zaključila je predsednica Skupštine Srbije.